HEMANGIOM

Co je hemangiom a jak se léčí

HEMANGIOM

Co je hemangiom a jak se léčí

Co je to hemangiom?

Hemangiom je nezhoubný nádor utvořený z cév. Zhruba 2 % hemangiomů jsou vrozená, u vrozených je největší pravděpodobnost, že časem samy vyblednou. 10 % hemangiomů se objeví v průběhu prvního roku života – častější je výskytu u předčasně narozených děvčat s nižší porodní hmotností. Některé hemangiomy se objevují v dospělosti a jiné jsou typické pro stáří. Pokud hemangiom sám nevymizí, má tedenci růst, měnit barvu a množit se.

Jsou hemangiomy nebezpečné?

Pokud se vyskytuje na povrchu kůže (povrchový hemangiom), neznamená žádné zdravotní riziko a jde pouze o estetický problém. Život ohrožující mohou být hluboké nebo smíšené hemangiomy či cévní malformace, u nichž hrozí riziko rozsáhlého krvácení. Tyto komplikace jsou naštěstí poměrně vzácné.

Typy hemangiomu:

 • povrchový (kapilární)
 • hluboký (kavernózní)
 • smíšený (kombinace obou typů)

Projevy hemangiomu

Hemangiom je typicky zbarvený v odstínech červené – může být sytě červený, fialový až po hnědočervený. Hluboké hemangiomy prosvítají na povrchu kůže modravě, šedě, ale mohou vypadat jen jako vyklenutí.

Diagnostika hemangiomu

Aby mohla být aplikována co nejúčinnější léčba, je nutné provést správnou diagnostiku hemangiomu, která se skládá z kombinací následujících vyšetření:

 • ultrazvukové (UZV) vyšetření
 • dopplerovské vyšetření
 • angiografie
 • izotopová flebografie
 • magnetická rezonance (MR)
 • histologické vyšetření

Léčba hemangiomu

Všechny metody léčby hemangiomu

Moderní léčba hemangiomu se provádí těmito metodami nebo jejich kombinací

 • Betablokátory (tablety či krém)
 • Fotoselektivní lasery
 • Sklerotizace cév zásobujících nádor
 • Elektrokauter
 • Zmrazení
 • Vyříznutí

Léčba hemangiomu betablokátory

Betablokátory jsou léčbou první volby. Buď je podáváme ve formě tablet, nebo se aplikují jako krém přímo na postižené místo. Hemangiom odstraní z části nebo dokonce celý.

Bude to bolet?

Léčba hemangiomu betablokátory je neinvazivní a nebolestivá, je ale třeba pacienta pečlivě sledovat, protože betablokátory mají vliv na činnost srdce.

Léčba hemangiomu lasery

U menších povrchových hemangiomů působí laserový paprsek z povrchu kůže, do větších a hlubokých hemangiomů zasune lékař vlákno laseru. Princip je v obou případech stejný. Laserový paprsek je pohlcen červeným krevním barvivem, hemoglobinem, které rozehřeje. Působením tepla dojde k destrukci cévních struktur a zmenšení nádoru. Zničené cévní struktury jsou nahrazeny vazivem. Důležité je současně zničit cévní zásobení nádoru.

Bude to bolet?

Bolestivost ošetření laserem bývá přirovnávána ke štípnutí gumičkou. Doporučujeme proto ošetřovanou oblast znecitlivět lokálním anestetikem.

Malé děti, batolata a kojence je vhodné ošetřovat v analgosedaci (řízeném spánku). Ochrání děti nejen od bolesti, ale také od stresu z ošetření.

Vaše nejčastější otázky

Proč se udělá hemangiom?

Příčinou vzniku hemangiomu v dospělosti je působení slunečních paprsků. Příčina vrozených hemangiomů není zcela objasněna.

Může hemangiom sám zmizet?

Nadpoloviční většina vrozených hemangiomů vymizí sama, u některých typů dochází k blednutí až do věku pěti let dítěte. Vždy si ale nechte hemangiom diagnostikovat zkušeným lékařem.

Může hemangiom způsobovat další zdravotní komplikace?

Ve vzácných případech se mohou hemangiomy tvořit i na sliznicích (na jazyku, rtech, sliznici v ústech nebo na genitáliích). Vážnější komplikací je vznik hemangiomu na vnitřních orgánech. Podrobné vyšetření doporučujeme zejména pacientům s větším výskytem hemangiomů na pokožce.

Je nutné léčbu vícekrát opakovat?

Záleží na požité metodě – chirurgické vyříznutí, zmrazení nebo kauterizce většinou není třeba opakovat, jejich nevýhodou je ale jizvení. Ošetření laserem není třeba opakovat u malých hemangiomů, u větší je k dosažení nejlepšího výsledku ve většině případů potřeba 2 až 3 opakování. Nejnáročnější na čas je léčba betablokátory.

Je třeba se o ošetřované místo nějak starat?

Po ošetření laserem může dojít ke vzniku drobných stroupků a modrošedavého zbarvení. Stroupky se během pár dní samy odloučí a tmavá barva vybledne. Po léčbě velkých a hlubokých hemangiomů mohou zůstat drobné jizvy, ale častěji se pokožka plně zregeneruje bez jizev. Ošetřené místo je třeba pečlivě chránit před sluncem použitím krémy s vysokým UV faktorem.

Je při léčbě nutná hospitalizace?

Po ošetření v analgosedaci dítě dospává pár hodin na klinice. Pokud je vše v pořádku, je ještě tentýž den propuštěno domů. Při ošetření v lokální anestezii odcházíte z kliniky ihned po terapii.